piatok 25. mája 2018

JAROLETO S VÔŇOU WHISKY

Ešte je jar, ale tento týždeň ide prebehnúť leto. Má nás zasiahnuť "tepelná vlna". Akurát na whisky festival. To sa bude alkohol šíriť do žíl trikrát rýchlejšie. Neviem, čo dokáže kombinácia whisky a slnka, ale možno to uvidíme zblízka, keďže sa chystáme ísť na sprievodné programy do páleníc. Tento týždeň budú fungovať ako kultúrne domy. Majú tam hrať kapely hrdo propagujúce hudobnú tradíciu. A naše dve si už zvolili dvoch členov jednej z nich za budúcich manželov, takže tam MUSÍME ísť a ako mi bolo povedané, oznámiť im to. Možno sa aj foto s nimi podarí.

Je príjemné stretávať rôzne národnosti a vidieť ostrov "bzučať" iným tempom. Ako napríklad český pár v buse, s ktorým sme si okrem whisky pokecali aj o plesni. Hej, až takýmto nezvyčajným smerom sa zvrtla naša konverzácia. Bol to určite osud. Potrebovali sme si vymeniť info a zistiť, že tento huboidný jav sa vyskytuje v Prahe, v Škótsku a aj v Austrálii. Uzavreli sme to tým, že je to proste príroda, čo sa nám tlačí do domu. 

Najlepšie mesiace na dovolenku tu sú máj a september. Kalendárové leto tu pripomína upršanú jeseň. Whisky festival vždy vychytá najlepšie počasie roka, neviem, ako si to zariaďujú tie pálenice so škriatkami, čo žijú v oblakoch. Asi im posielajú whisky. Hmm, možno pre nich je určený ten známy anjelský podiel (angels' share). 

Najlepší deň má vždy pálenica Bruichladdich. Vždy bez dažďa. Aj táto bruichladdichovská nedeľa vyzerá počasne sľubne. Sused, s ktorým zdieľame stenu domu, tam pracuje a tak sme dostali 2 lístky na deň otvorených dverí. S dram-om (panákom whisky) zadarmo. Ten asi venujem nejakým chtivým Nemcom v rade za mnou.

Ozaj, a tá kráľovská svadba či čo. No, akosi nás to netoto. Veď v telke akurát dávali finále škótskeho pohára. Ale muž to zapol pre hnedovlasú na chvíľu, keď už má to princeznovské obdobie. Po 5 min som mu naznačila, nech si to dá radšej späť na Celtic, lebo miera princeznovskej, pardon, kráľovskej, afektovanosti prvorodenej začala nebezpečne stúpať. 

A veď ozaj, princezná Anne tu bola na ostrov veniec položiť či čo. Zase nezáujem z mojej strany, keďže to bolo spojené s vojnovou históriou. Hrdá ignorantka som v týchto veciach. 

zivot na ostrove
Zvončeky rodu bluebells


zivot ve skotsku
Už doslova na druhom brehu, chuderka

A to najkrajšie na koniec. Môže to byť celkom zaujímavá robota, označovať psie výlučky. Je to určite robenie dobra pre komunitu, aspoň človek rýchlejšie zbadá, že sa má vyhnúť tej minikatastrofe. Len škoda, že tá farba sa vpíja do zeme skôr ako tá kôpka...


zivot ve skotsku

2 komentáre:

 1. Huboidny jav sa samozrejme vyskytuje aj na Slovensku a vôbec to nie je príjemné 😂.
  Ale ten whiskey festival musí byť super. Ako, nemilujem ju a vôbec mi nechutí avšak národné tradície a spoločenské akcie sú super. Keď raz budem veľká tak si do Škótska zájdem a na takejto akcii si zdegustujem tento alkohol zvláštnej chuti. Možno zachutí...
  U nás sa konajú festivaly vína a piva a to mi už je viac po chuti ale to je asi logické 😂.
  A tie exkrementy sú katastrofa. Preskakujem ich ako srnka všade ...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Už mi ani email nepríde, že dakto komentár zanechal, no kam to tento virtuálny svet speje! Takže reagujem s oneskorením a zároveň poďakovaním.
  Akurát sa chystám spísať zážitky z festivalu, bol super, ale nemala som ani kvapku! :) ja whisky používam na výrobu bylinkových tinktúr, tam sa mi fajne osvedčila. Inak o nej veľa neviem... Iba že nepripraveným z nej šibe a keď sa ešte zle skombinuje... Ajajáj :D

  OdpovedaťOdstrániť