sobota 20. júna 2015

VÝHODY BÚRLIVÁKA


Ojajáj. V príspevku o hmyze som zabudla spomenúť midžisy. Teda midges, muchničky. Otravné malé hmýzy, ktorých meno v lete vysloví každý aspoň raz za deň. Sú to prefíkané krvilačné živočíšky, to hej. Vedia, kedy vyliezť na lov a zaútočiť.
Dajú sa síce ľahko zničiť, ale vyžaduje to páckanie sa po vlastnom tele a keď sú v prevahe, tak to je lepšie vzdať a ísť sa schovať domov. Lebo inak je to ako sa nechať pichať lietajúcimi ihlami. Veru, vedia pokaziť pekný večer na pláži. Myslím, že existuje o nich aj kniha. Určite to je interesantné čítanie.  Raz, na dôchodku... Niééé, tak sa nudiť asi nikdy nebudem.

Zaujímavé je, že ani dážď si s nimi neporadí. Asi sa vedia uhýbať dažďovým kvapkám. Myslím, že na ne účinkuje ten rozmarínový repelent a aj cesnak, ale nemám to ešte dokonale overené, lebo nikdy neviem, kedy sa zjavia a okrem toho, ja riešim kliešte hlavne, čiže si sprejujem nohy a ruky a oni útočia hocikde, kde vycítia kúštiček odhalenej kože. Stačí im fakt 2 mm, také sú to skromné tvory. Môj chlap pozná dáke tie ľudové múdrosti a vie, že vylietavajú o istej hodine a pri istej farbe oblohy. Milujem to jeho "Midges will be out." Ja vždy tieto pravidlá zabudnem a tak chodím pekne vyštipkaná a fľakatá.

Preto tam niekto hore vymyslel pre Škótsko vietor. Aby odfúklo midžisy a ľudia mohli ísť raz za rok, keď je slnečno, na pláž alebo do záhrady bez obáv. Bez vetra sa midge pohne. Je všadeprítomný, priateľ náš. Občas zhodí škridle z domov, ošklbe stromy, rozvíri odpadky, odfúkne trampolínu zo záhrady na susedovo auto, zhodí čiapku z hlavy... To od neho nie je pekné a neprináša to ľuďom žiaden úžitok. Ale musíme s ním žiť dajako.

On môže za to, že som nudná a mojou domovskou stránkou je počasie, kde sledujem najmä jeho rýchlosť. Kukať na ostatné ikonky sa neoplatí, lebo v nich je vždy každý druh počasia v rámci jedného dňa. Neviem, či to je lenivosť predpovedačov alebo naopak, ich skúsenosť. Asi oboje. Proste najlepšie je vycapiť na stránku s počasím ikonku slnka schovávajúceho sa za mrak s kvapkami. Lebo tu je aprílové počasie stále.

A aké rôzne kombinácie tu zažívame. Keď má byť celý deň slnečno, isto aspoň raz zaprší a keď má len pršať, isto aspoň raz zasvieti slnko, príliš často ale na presne opačnej strane ostrova, ako sa nachádzam ja. Aspoň môžem na dúhu kukať, no. Keď je slnečno a mohlo by byť teplo, tak fúka a tým pádom nie je tak teplo. Keď je teplo a nefúka, je zamračené. We never get it all, ako múdro raz môj muž poznamenal. Niekedy prší aj fúka a je aj slnečno, naraz. A moja najobľúbenejšia: krúpy, dážď, trochu slnka a vietor. To väčšinou, keď idem po ulici s plnými taškami a dvomi deťmi, tak sa z ničoho nič toto prirúti a ani sa nikde schovať, ani bežať, ani nič, len sa nechať ubiť krúpami.

A inak, leto už bolo. Dva dni. Ten druhý som si skoro aj kraťasy obliekla, ale zamračilo sa a už nebolo tak teplo ako ten prvý letný deň. Teraz sme späť v zimnom počasí. Dnes sme išli von v kabátoch a čižmách. A ľudia sa sťažovali, akí sú zmrznutí. Bodaj by nie, keď bolo desať stupňov a ešte aj akási tajomná hmla obchádzala ostrov. Už aj miestnym je toto meškanie aspoň nejakého leta čudné. Stále ma ubezpečujú, že toto nie je typické a takéto zlé to väčšinou nebýva. Je mi to jedno, keďže o mesiac ideme na Slovensko, tu nech si aj krúpy padajú.
No dnešný deň bol výnimočný tým, že nefúkalo. Nič. A tu sa dostávam k výhodám vetra. Keď poperiem, a ak je náhodou slnečno alebo aspoň zamračené bez dažďa, vyvešiam a čakám. A on príde! Občas síce trochu búrlivejší, kedy aj štipce s označením "vydržia aj víchricu" zlyhávajú a vtedy sa prádlo zbiera zo susedovic záhrad, ale tak je to aspoň dôvod na small talk. O počasí, ako inak.

A ďalšou výhodou je, že si nemusím stajlovať ofinu, keď vonku fučí. Vždy sa môžem vyhovoriť, že ach, ten vietor, pokazil mi účes. Aj keď, zdá sa mi, že takýto problém tu majú len ženy "z kontinentu". Škótky si akosi dokážu udržať svoje účesy aj vo víchrici. Neviem, ako to robia. Dáky škótsky strih alebo čo.

Vietor, to je aj zábava pre deti. Mne skoro malú hnedovlasú tak raz odfúklo. Náraz na rohu ulice a normálne som videla, ako ju hodilo dozadu. Muž sa tak hrával, keď bol malý. Šup na nekryté futbalové ihrisko a bežať proti vetru. A v zime je to parádna výhovorka pre autobusárov. Ani deti sa nedostanú do školy. U nás uhoľné alebo snehové, tu veterné prázdniny.

Keď sme sem prišli bývať, môj limit na chodenie von bol vietor o sile 20 míľ za hodinu. Ak bolo viac, nešli sme. Teraz je to okolo 40. Kuknem z okna a poviem si, že zas preháňajú tí predpovedači alebo že proste budeme bežať a pôjdeme aspoň do obchodu. A keď ideme kuknúť na Slovensko a vetvičky sa jemne vlnia vo vetre a mama mi povie, že sa máme teplejšie obliecť, lebo fúka, tak... Mi je milo-smiešne.

Môj chlap má vlastnú stupnicu na meranie rýchlosti a sily vetra:

10 -- 15 míľ za hod. -- bezvetrie, nestojí za reč, ponecháva sa bez komentára
20 míľ -- breezy
30 míľ -- fresh
40 míľ -- not too bad
50 míľ -- windy
60 míľ -- wild

Raz išiel do obchodu, keď vonku fučal 90-kový vietor. A ešte sa čudoval, že bol jediný zákazník. Extrém, niektorí Škóti.

Keď hlásia zle, ľudia bežia do toho nášho miniobchodu a skupujú konzervy. Lebo lode samozrejme tiež nechodia, keď vonku fučí, takže na "čerstvý" "chlieb" zabudnime. Ale záleží vraj od kapitána, či to riskne. Jeden to raz riskol a loď sa našla preďaleko od obvyklej dráhy. Tak teraz už riskujú len tak trošku alebo vôbec. Skôr radšej zrušia loď, nechce sa im na vracajúcich ľudí na lodi pozerať asi.

Teraz je tiež bezvetrie. Akože naozajstné, nie podľa môjho chlapa. Žiadne kvílenie a desivé zvuky, tíško je. Lebo väčšinou si tu veselo Meluzína spieva. Veru, na zimu chodí do Škótska strašiť. Aj keď chlap mi tvrdí, že to je len obyčajný vietor, ktorý fúka cez dáke otvory či čo v potrubí či kde. Nemajú fantázie niektorí škótski muži.

No nič. Idem ja prádlo schovať. Lebo vraj má pršať v noci. Isto nebude. Lebo to sú také tie bežnodenné zákoníky schválnosti. Keby som vyvešala, leje. Takto bude možno hviezdnatá noc. Na päť minút. A potom zas oblaky a možno aj krúp a tak ďalej a ďalej...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára