O OSTROVE


Islay. 

(číta sa "ajla")

Whisky ostrov, ktorý žije hlavne v lete z whisky-turizmu (každoročný Whisky Festival) a v zime hibernuje, lebo musí. Počasie inak nedovolí. V zime, v hlavnom období dažďov, tu bežne hrmí, z oblohy sa sypú krúpy a prichádzajú väčšie či menšie víchrice. V lete, v miernejšom období dažďov, aj slnko zasvieti, ale nie príliš často, aby ľudia mali možnosť celoročne sa sťažovať na počasie. Lebo miestni hovoria, že na niečo takéto sa nedá zvyknúť. 
Veru, keď sa tak fajne oprie vietor z Atlantiku... Tak sa trasú domy aj stromy.

Okrem milých ľudí prevažne hrdej škótskej národnosti tu stretnete hádam taký istý počet oviec, trošku menej chutných kráv a v zime úplne najviac hlučných husí, ktoré sem prichádzajú zimovať z Grónska a Islandu a ničia domácim farmárom polia. 


Ostrov sa dá prejsť autom, autobusmi, pešo alebo na bicykli a môžete si vybrať tri hlavné smery, ktorými sa pustiť, alebo veľa lesných a poľných chodníčkov. Treba však dávať pozor, lebo aj kravy a ovce sa tu považujú za účastníkov premávky. A keď idú obrovské kamióny naložené whisky alebo ovcami, tak to je lepšie sa hodiť rovno do trávy a v bezpečí prečkať medzi kamarátmi kliešťami.

Žije sa tu komunitne a bezpečne, každý o každom vie. A hlavne -- nik sa nikam neponáhľa 😁


Jak se zije ve skotsku
Poľnohospodárske safari

Skotska whisky
Aby to nebolo len o kravách, aj kozy dávajú o sebe vedieť.


zivot ve skotsku
Občas aj takto obojnožne

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára