sobota 24. decembra 2016

KEĎ NEDAJÚ, PORADÍME SI!

Sfúkatieva sa. Ešte že sú dni už až o minútu dlhšie, lebo inak by to bolo už príliš na psychiku, táto ostrovná zima. Predpoveď strašila až 80kovým vetrom v nárazoch, ale potom to zredukovala na 50 m/h = neodfúkne nám strechu, iba napríklad kvetináč a veterný mlyn v ňom zapichnutý (hlavná udalosť dnešného dňa).

Teplotne to nevyzerá na prvý pohľad zle, 7 stupňov, ale pocitová teplota je pri takomto vetre - 2. 
Včera mi behala po rozume pesnička "A mňa bolí hlavička, hlavička//ubila ma mamička. Božechráň, nikoho som netoto, ani mňa nik nenapadol, teda napadol, aj to bolelo, ale nebol to tvor s nohami, očami a dušou, len voda premenená do útočného skupenstva -- do krúpov. Museli sme ísť "do mesta" porozdávať vianočné pohľadnice a podarúnky, dačo ešte kúpiť, a museli sme ísť pešo na bus prichádzajúci z druhého brehu. Vtom zlovestný zvuk. Muž, že to len vietor. Nebol to len on, priviedol si aj kamaráta, ktorý nás totálne okrúpoval a že to bolelo! V ten večer pri pohľade do zrkadla som pochopila, čo to znamená weather-beaten.
Minule sme po tej istej ceste zmokli do poslednej nite a teraz toto. Ale nezložilo nás to. Tu sa ľudia len tak nedajú. Keď im council dačo z nejakého dôvodu odmietne (najčastejší je asi ten, že je to ostrov a preto sa všetko nedá), tak sa na to vyzbierajú, alebo si založia fond, alebo si to svojpomocne zariadia. Ako napríklad miestna plaváreň. Ľudia starší ako 30 rokov spomínajú, ako sa učili plávať v mori (brrrr, studený škótsky tréning). Potom sa miestni rozhodli, že sa vyzbierajú a postaví sa plaváreň. Trvalo to 10 rokov, ale podarilo sa. 
A takto je to tu s veľa vecami. Ako aj tá moja pizza, čo som k ovciam niesla. Nebola pre ovce, ale pre kupujúcich tie ovce, lebo to bola aukcia oviec. Zhypnotizovane som počúvala toho ako sa to volá, aukcionára, ako melie tým jazykom tak, že mu isto ani miestni nerozumeli. Z toho človek aj vyhladne. Preto tam miestne ženy ponúkajú dačo na záhryz a z peňazí vyzbieraných sa kupujú dárky pre deti na vianočný večierok, kde im ich odovzdá sám akože Santa. Nevadí, že sa im vtĺka do hlavy, že Santu nikdy neuvidia, ehm... Ále o tom potom. Nollaig Chridheil! 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára