sobota 20. mája 2017

A ČO TAKTO ZRECYKLOVAŤ AJ...?

Správy z ostrova a zo Škótska:

 • Minulý víkend sa malo urodiť podľa jednej škótskej osoby 21 miliárd, podľa môjho škótskeho mužského až 61 miliárd midges-ov. Bolo sucho a aj dosť teplo (každý sa bojí, že to už bolo leto a druhé už nebude), tak to sa im nepáčilo, lebo ony radšej vlhkejšie počasie, ktoré práve nastalo. Tak uvidíme, akí krásne bodkovaní všetci budeme.
 • O týždeņ sa začína Whisky Festival, kedy každý jeden deň v týždni bude patriť jednej whiskylérke a ľudia sa budú podľa toho presúvať z jedného konca ostrova na druhý, v autobusoch bude nezvyčajne plno a turisti budú mať problém zohnať si taxík. Som zvedavá, či a kde ma muž vyženie vystáť v rade nejakú tú špeci fľašu, ktorú potom predá za dvojnásobok.
 • Na cestách sa zjavuje čoraz viac vraj priširokých karavanov a campervanov a domáci len potichu škrípu zubami. Neviem ale, či ten problém nie je na druhej strane, teda v priúzkych cestách.
 • Začínajú kvitnúť rododendróny a dá sa konečne ísť aj kdesi na pláž. Trochu romantiky na záver.
Pláže. Veľa ich je tu, ale majú svoje ALE a nielen jedno. Nie je zas tak veľa dní v roku, kedy nefúka a teda sa na niektoré z nich (tie lepšie) dá ísť bez obáv, že skončíte s pieskom v očiach. Vlastná skúsenosť. Deti pištia, že ich bolia oči, ja že ále, prosím vás, nepreháňajme, dobre?, až kým to sama neschytám a muž potom, keď ma vidí slziacu a červenookú po príchode domov z práce, začne rýchlo a sám od seba umývať riady, lebo ja som nemohúca a slabovidiaca.

Sú aj celkom čisté, lebo sa tu pravidelne robí dobrovoľnícky očist pláží a keď si dačo kúpite z bazáru v sekcii "pre deti", tak len za malý obnos prispievate na organizáciu takýchto čistiacich pochôdzok.
My s deťmi tiež prispievame k čistejším plážam. Ak mám tašku poruke, naplníme ju tým, čo niekto "zabudol" dať do koša, to sa týka hlavne minipláže v Bowmore, kde sa cez obednú prestávku chodia školodeti tárať kade-tade s niečím na jedenie v rukách, väčšinou plastového pôvodu, a to potom skončí -- určite to je tým vetrom -- na zemi. Moje deti už teraz majú taký zvyk, že aj v nevhodnom čase a na nevhodnom mieste zbierajú odpad zo zeme, ehm...

Často nájdeme vyplaveniny, ktoré zrecyklujeme na 100%  = zoberieme si to domov. Tak sa u nás ocitli, okrem mušlí, pekných drievok a kameňov, aj kefa na dlážku, funkčné pero, kvetináče... Proste veci potrebné. Veľakrát, a to platí pre akúkoľvek trávnatú či pieskovú časť ostrova, nájdeme aj malé plastové vrecko s podozrivým obsahom, pekne zaviazané, vtedy až hystericky kričím "To nezbieraaaaj!" Psíčkari. Zaviažu to "to" do vrecka a nechajú na zemi. ?????????????????? Nuž, obdivujem ich vieru v silu Matky Prírody, že to rozloží za týždeň. Kiežby.
Aj keď, stále lepšie, ako nechať 💩 len tak na chodníku, či už lesnom alebo asfaltovom (oboje videné i stúpené-do vlastnou osobou a nohou). Nie je to tak dávno, čo sa tento ostrov začal snažiť cez kampaň Poo- free Zone zbaviť takýchto okrás. Miestny bazár ponúka zadara plastové tašky na zber tohto druhu odpadu. Zatiaľ to akosi nefunguje😕...

Nič proti zvieratám a psom inak, potrebujú sa vyprázdňovať, ok. Horšie je, keď k vám beží maxipes s rozďavenou papuľou a vy sa akurát snažíte mať piknik. A majiteľ/ka kričí: "Nič vám neurobí, on má rád deti!" Hmmm, dooobre. Má ich rád nasurovo či trošku podusené a so zeleninou? Naša tmavovlasá má po jednej zlej vrčiacej skúsenosti paniku aj z minipsov. Takže jej darmo vysetľovať, že je to dobrý psíček. Niektorí sa ospravedlnia, niektorí sa snažia ukázať, ako veľmi ich miláčik počúva a väčšinou, a to je zaujímavé, ich má úplne na háku a robí si po svojom, skoro ako deti😁 Nájdu sa však aj takí, ktoré ešte upozorňujú moje deti, že nemajú pišťať, lebo to dráždi ich psa. Vtedy sa sfučím a odchádzam bez small talku preč.

Takže tak. Ako vravím, na pláži sa dejú rôzne veci. Kukni obr.č 2. Nie, nie sú to psy...

ako sa zije v skotsku


zivot na ostrove
Kravy?!?!?!?!
2 komentáre:

 1. Je obdivuhodné ako s deťmi zbierate po nezodpovedných ľuďoch bordel. Aspoň trochu dobrého pocitu že v tom moje dieťa so synovcami nebudú jediný.
  Tie psie hovienka pohodené hockde aj mne lezú na nervy nie je to príjemné ani voňavé. My máme psa ale s výnimkou polí a hlbokého lesa po ňom zbierame čo narobí.
  Fotky sú krásne, ide z nich pokoj.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dakujem . Co naucis za mladi, vari vydrzi do dospelosti. V prirode je to v pohode, aj to moze byt ucebna pomocka: tu kakala srnka, tu zajac... :) ale nalozene na uzkom chodniku v lesoparku alebo v strede asfaltoveho chodnika... no pomoc. No nic, raz sa to rozlozi, na rozdiel od plastu :)

   Odstrániť