nedeľa 18. decembra 2016

NA KONCI VŠETKÉHO

Zdá sa, že zajtra bude posledný deň veľmi netypického zimného počasia, ktoré trvá už pomaly tretí mesiac. Pokojné, nie príliš daždivé, aj slnečné čosi... Využijeme to na dlhú prechádzku do bazáru, ktorý bude po Vianociach isto plne zaprataný nechcenými darčekmi. Minivýlety po ostrove sa nám teda skončili na istý čas. Nemám chuť sa dať okrúpovať a ofučať, radšej budem doma sedieť ako peciválka, ták!
Prednedávnom sme sa vybrali na juhozápadný koniec, tam, kde sa ostrov necháva oblizovať Atlantikom. U nás v dzedzine bezvetrie, tam ofuč. A to bol pekný slnečný deň. V zime to tam musí byť masaker. Je to naozaj koniec ostrova, i sveta hádam. Malebná dedinka Portnahaven [portnaheivn]. Počet obyvateľov cca 120. Nie, ďakujem. Tu bývať nechcem. Dokonca som sa dopočula, že nejaká pani to tam v zimnom období nezvládala a tak si postavili s manželom dom v strede ostrova. Nečudujem sa vôbec. Hej, je to krásne, čumieť z okna na šíry Atlantik, ale taká pustota človeka zavalí, že až. Nie je to pre každého, tento cíp ostrova.

My sme sa vybrali na nejakú piesočnú pláž, ktorú sme ale akosi nenašli. Muž tu trávieval detstvo, ale to bolo dávno. Tak sme sa len tak potúlali po kameňových plážach a zakakaných pastvinách. Na ceste späť sme stretli kus rodiny, sesternicu, ktorá tu býva a že sme mali hľadať zelenú bránku, že tam je ten piesok. Nabudúce. Bola inak rada, že vidí môjho muža, že tu dole ho často nevídať a že sa tu má presťahovať (reflexne sa mi vypúlili oči a skrivili ústa, moje telo i myseľ i duša i všetky jemnohmotné telá mi tak dávali najavo, že toto musí ostať len v rovine vtipu).

Inak, more. Aké zradné. Malý vietorík na pevnine = vlny na mori také, že tie 3 lode, čo sme videli, mali problém, predok bol chvíľu pod hladinou, potom zas nad, zas pod, zas nad... Všetko by išlo von zo mňa.
Takže tak. Portnahaven. Krásne, malebné, maľovateľné, fotografovateľné, divoké, s vysokou šancou vidieť tuleňov rovno v zálive. Ale len tak na otočku😁zivot v skotsku
Neviem, či to táto foto je s tou ponorkoloďou, zoomujem a nič tam nevidím.
                                             
jak se zije ve skotsku
Zatiaľ najkameňovatejšia pláž, na ktorej sme boli.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára