nedeľa 25. septembra 2016

KVAKÁRI, KOHÚTIARI, SAJDKÁRI

Už asi ide pomaly zima. Husi prilietavajú. Zas ich tu bude asi 10násobne viac ako počet obyvateľov. Minule v noci čosi krákoralo a husotalo von, ja najskôr že to deti moje sa v spánku zasa bijú a pliaskajú, ale tentokrát to bol len len operenec.
Počasie je momentálne také jesenné, aj slnka trochu, aj dažďa aj vetra čosi, farmári makajú často aj v noci so zasvietenými svetlami na mašinách (ja najskôr že to bytosti nejaké), černejú sa černice a červenajú jarabiny, i huby sme našli... Ale táto jesenná idylka sa čoskoro zmení na krutú hru prírody, takže sa teším na ten týždeň v Glaschu, kde bude fúkať o čosi menej. Síce... Minulú zimu som tam všade v košoch videla dáždniky prevrátené vetrom dnu-von. Nieeeee, aj v G.fúka??? Vetru neutečieš.

V zime obmedzíme výlety po rôznych častiach ostrova na hlavné "mesto", kde sa dá skryť v rôznych budovách, ak by bolo veľmi zle. A potom na budúci rok v lepšom počasí sa nám hádam opäť raz podarí navštíviť Port Ellen, kde sa na jednom minivýlete zmenil môj život.
Tu sa sťažujem, ako nedostať pohánku na ostrove a aha ho, v minišope vzadu ukryté poklady sme našli: okrem nej aj rôzne semiačka, orechy, sušeniny... Hmmm, ako je možné, že som o tom nevedela až doteraz? Ja, čo mám zmapovaný každý obchod? No lebo tam často nechodíme. A prečo tam často nechodíme? No lebo je to Port Ellen. Áno. Takisto ako napr. Zvolen a Banská Bystrica alebo Horná a Dolná Orava a vlastne každá dedinka na Slovensku, aj tu vládne rivalita/vysmievanie sa/prezývanie medzi dedinami.
Ja som o tom dokonca robila diplomovku, tak ma to prevelice zaujalo. Proste Bowmorčania do Ellenu neradi chodia a robia si z obyvateľov srandu a naopak. Že napríklad aký je najchaotickejší deň v PE? Deň otcov. Poukazujúc na to, že sú tam, ehm, uvoľnené vzťahy. Alebo ďalší, priamo od môjho muža, keď sme tam už teda výnimočne boli, stretli sme jeho ujka z Bowmore a on že čo my tu takto v Ellene: "Idem im tu ukázať nejaké pekné miesta." A obidvaja sa začali ironicky rehotať. Ale už keď sú v Glasgowe, to hrdo hovoria, že sú z ostrova a je jedno, z ktorej viesky. "Vonku" na pevnine rešpektujú aj inoostrovanov.

Proste West Coast drží spolu. Ale je zase proti východniarom. Ten môj keď začne... Aberdeen -- hrozné mesto, to isté Edinburgh, a vlastne všetky mestá a dediny na východ od raja -- Glasgowu.

No ale keď sú zasa vonku-vonku na kontinente, to je jedno, odkiaľ kto je, proste je to Škót a juhúú!
Proste Škóti sú tiež len ľudia. Národná hrdosť je veľká, ale... (kuk vyššie). A keď už sa schyľuje ku konfliktu, whisky a Flower of Scotland to uhladí. A ešte aj ohováranie južných susedov samozrejme...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára