nedeľa 17. júla 2016

LETNÝ

Neviem, čo sa deje. Slnko momentálne nie je ani tu na Slovensku, ani v Škótsku,  ani v Chorvátsku. Kto sa z neho teší práve teraz??


Veď zasa sa nemôžem sťažovať, opálilo ma dosť dobre, možno si ma aj s poloIndkou pomýlia, ako sa mi to už raz stalo, teda, aspoň si myslím, že išlo o to, dávno-dávno na "diskotéke" v centrálnej krčme ostrova ma raz oslovil jeden Ind a že odkiaľ som, a keď som mu nevinne pravdu povedala, vypúlil oči, zvrtol sa a doslova utiekol. Neviem, o čo tam konkrétne išlo.

Inak, bary. Aspoň tu na Orave to tak bývalo, neviem, či aj teraz, už som stará, ale za mojich čias teda, že svetlá boli len také tlmené až takmer vypnuté a to vytváralo tajomnú atmosféru vhodnú na vystrájanie rôznych šibalstiev a keď sa priblížila záverečná, svetlá sa zasvietili a všetci sa v opitosti väčšej či menšej snažili rýchlo zdekovať, aby nebolo vidno tu rozmazaný mejkap, tu ovracaný rukáv a tak.

Na ostrove je to naopak. Svetlá zasvietené celý čas a keď je už čas odísť, tak sa zhasne. A vtedy sa muži Škotlandu odvážia osloviť ženy, ktoré sa im páčia. Takto to bolo aj s tým Indom. Svetlá zhasli, pribehol, "Slovakia", odbehol. Alebo tam išlo o čosi iné? Ach, vtedy som bola príliš mladá a teraz som zas príliš stará na interpretácie gest mužov neeurópskej kultúry.

Nevadí. Od mužov k tráve. Takej naozajstnej, čo legálne na lúkach rastie. A kde môžem po nej bosá behať, aj napriek výstrahe skúseného uja záhradkára tuto zhora, že sú všade hady a že už ich pár skolil. Nebojím sa ich, na rozdiel od Islayčanov, väčšina má z nich paniku a stavím sa, že väčšina tej väčšiny nikdy živého nevidela. A majú aj špecifický vzťah k tráve. Tej normálnej, lúkovej. Keď dačo spadne na trávu, ááá, zahoď to, fúj! Mužova teta raz videla našu staršiu žujkať si dáky lístok a v panike mi to oznamovala. A ja na to, že hej, v pohode, nie je jedovatý. Dáke divé bylinky, o nich vie čosi len stará generácia. Môj sa ma opýtal, ako má sušiť mätu. Kukám po ňom... Nikdy to nerobil, odpustené nech mu je.

Jój, takže keď sa kotúč na nebi zasa ukáže, pôjdeme tu zbierať nedostatkový bylinkový tovar. Veď čosi aj na ostrove rastie, ale napr. repík a ľubovník sa tam z nejakého dôvodu nezakorenil. Čosi mám aj v záhrade... A jahody, ozaj, ružovejú už vraj. Ale zdá sa, že pažravá slimač sa na ne chodí hostiť. Dajako musím tých tvorov prekabátiť.
Čosi s pivom mi ktosi radil, ech, to ja ich radšej pozbieram ručne a zapojím aj moje mládežníčky. Možno si popri práci zasa vymyslia svoje vlastné skomolené slová na veci, ktoré vedia povedať len po slovensky, ako napr. "by'lins" = bylinky s prízvukom na 2. slabike. Ešteže som bola nablízku a preložila nerozumejúcej hlave rodiny, čo to myslí. Lebo inak by bol už v bylinkách úplne stratený ako teraz slnko v sivých oblakoch...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára