nedeľa 26. júna 2016

ĶEILI V PRAHE NENI

Škótsku sa dostáva málo slnka cez deň a preto sa nám to tam niekto hore, kto šťuká a spúšťa počasie, snaží vynahradiť aspoň v noci. V lete v noci nie a nie to slnko zapadnúť poriadne. Len zore sa presúvajú zo západu na východ a za bezoblačnej noci osvetľujú tento kúsok sveta celú noc.

Je to romantické a iné, hej. Ale deti nie a nie zaspať (možno i preto, že závesy nemáme ešte stále nainštalované...), furt vyťahujú knižky a znovu-otvárajú mnou už-by-mal-byť-dávno uzavretý čitateľský krúžok.
Počasie je letné = zamračené s občasným slnkom a dažďom. Možno preto mi muž zdrhol do Prahy na víkend. Vraj sa tam varí a pečie. Ó, už sa teším, aj my ideme budúci týždeň a predpoveď je srdcerozradosťujúca. Malé sa už tešia, že si dajú tričká a šaty a nič iné, žiadne svetre a bundy. I ja kraťasy vytiahnem... Málo nám stačí.

Ten môj si isto teda užíva Prahu, spolu s tuctom ďalších ostrovných chlapcov i mužov (vekové rozpätie je rôzne), hádam po ich nájazde ostane taká, ako si ju pamätám.
Lacné pivo, írska krčma, no isto-iste mu tam chýba jedna vec. "Keili" -- ceilidh, tradičná škótska muzikotancovačka. 
My ju zažívame každý rok v septembri na rodinnej oslave klanu z maminej strany. Prvorodená tancuje, tliapka ručičkami, hej, podedila čosi z otcovej strany. Zatiaľ jej najväčší škótsky umelecký akt bol, keď sa mužove sesternice (z druhého alebo asi aj tretieho kolena, tu je to proste sesternica/bratranec) postavili oproti sebe na pódium, v rukách gajdy a spustili hlasné duo. Naša nie že by sedela a počúvala ako všetci, ale vybrala sa k nim, postavila sa do stredu a do rytmu gájd si veselo dupkala jednou nohou. Mužov pra-ujo (aj to sa ráta do užšej rodiny) sa na nás veľavýznamne pozrel, že bude z nej čosi, ďalšia generácia gajdošiek. Možno po sestrerniciach (pre ňu to už sú sesternice zo štvrtého kolena, všade samé kolená...) aj gajdy zdedí, ktohovie.

Ja som tiež objavila čaro tejto hudby. Páči sa mi a nie preto, lebo sa mi musí. Hlavne na ostrovoch sú populárne skupiny, ktoré mixujú tradično a moderno, a keď dajú koncert, to skoro ako na rihanu príde toľko ľudí. Mne sa páči, keď tam počuť tie tradičné nástroje a spieva sa po gaelsky. V angličtine/škótčine to už u mňa stráca čaro. Neviem, asi som v jednom z minulých živôtov (ako hovorí moja starká, z normálneho prvého kolena, taká naozaj starká-starká) hovorila plynulo po gaelsky alebo čo. 


No pekné, nie? Ale vo čem to je... Tipujem dačo o ostrove, vode života, diaľke a mori. To sú také ostrovné témy.


Dobre sa pri nej upratuje. Povedala som to aj mužovi a on zdesene, asi že som degradovala jeho 💜 mjuziku, že či je to aj pekná melódia podľa mňa. Ó, áno, tak určitéé, ale ja robím vždy viac vecí naraz, tak si len tak nesadnem a nepočúvam, proste pri tom niečo robím. Keď mi pustí dajakú novú pesničku a je po gaelsky, logicky sa opýtam, čo aspoň jej názov znamená. A odpoveď je väčšiou "I'm not sure". Tak je to s tou gaelštinou. Každý o nej hovorí a málokto ňou hovorí.

Muž by aj na svadbu chcel daktorú kapelu dotiahnuť. Možno sa budeme musieť rýchlo zobrať, lebo... Lebo referendum. Uvidíme. V či von, zem sa bude ďalej pomaly točiť svojím tempom. A ostrov náš ešte pomalším. 
A či bude Škótsko indy? No to neviem, ale windy tu bude vždy...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára