štvrtok 28. apríla 2016

MELT, BOIL, ROAST... NÁVOD, AKO UVARIŤ ŠKÓTA, EHM, ŠKÓTOVI


Ľudkovia ostrovní dobre znášajú teploty približne od 5 do 20 stupňov. Čokoľvek pod a nad je už záťaž pre telo a dôvod na small talk. V podstate im stačia v lete teploty začínajúce na 1.


Keď sa teplota horko-ťažko vyškriabe na 15°, zhadzujú sa kabáty, nahodia sa šortky a ak svieti slnko, nastane okupácia pláží a vyľudnenie obydlí.
Aj moje telo sa už prispôsobilo. Nepatrím k tým úplne najodvážnejším, skôr stále kopírujem dôchodcov a ich zmysel  pre chlad a teplo, ale oproti tomu, čo bývavalo u mňa, je to pokrok.

21 stupňov na Slovensku a ja som si musela dať sveter, lebo ruky i ťapky som mala studené.

21 tu?
Okrem toho, že to je zázrak, keď to už nastane, tak idem do krátkeho. Nie hyper krátkeho, lebo nemám zapotrebí, aby ma niekto očumoval. Čo sa týka plaviek, na pláž sa vraj "môžu" nosiť i bikiny, ale na plaváreň iba celé plavky. Nie je to nikde napísané, ale je to nepísané pravidlo.
Chcela som podporiť miestny biznis a kúpiť si plavky priamo na plavoške, ale mali len nie-moje veľkostné. Tak íbej sa o to postaral. Naše malé sa už osmelili a miestny krytý bazén sa im páči.
Prvýkrát, keď sme tam boli, síce niekto hyperotužilý z personálu asi zabudol zapnúť kúrenie v prezliekarňach, takže nám modrali pery, naskakovali tie bodky po koži a ruky sa neovládateľne triasli. Voda bola tiež ohrievačom zabudnutá. Keď sme išli ďalšíkrát, už tam vial akýsi teplejší vzduch, niekto ma asi začul horekovať a zľutoval sa.

Švagriná bola i so synom na návšteve. Obývačka sa zmenila na hosťovskú izbu. Mám akýsi blok z detstva, že sa stále obávam, či blízkym nie je zima a nie sú hladní alebo smädní a keďže noci sú stále chladné, tak som sa jej po prvej spýtala, či im nebola zima. Že nie. Že sa až varili. Neskôr som synovca počula povedať, že sa až topí, čo mu je také teplo. Čeknem radiátorový teplomer, 20,5°... Nuž, ešte mám čo teplotne doháňať.

Škótstvo sa teda občas škvarí vo vlastnej šťave a v nedeľu si škvaria večeru. Na raňajky si trú skotiš muži smažia full scottish breakfast. Neviem síce, či každý deň a každý mužský, ja mám doma vzorku len v počte jeden kus. Úplný výpočet takýchto výživných raňajok, ak si dobre pamätám, obsahuje 10 ks kadečoho. Ten môj má samozrejme svoju verziu bez zložiek, ktoré vyzerajú alebo chutia príliš zeleninovo. Ktosi mi povedal, že takéto raňajky plus poridža za tým či predtým, už neviem, boli určené pre deti, ktoré museli ďaleko do školy chodiť, tak aby mali energiu. Viem, sú aj vegetariánske verzie tých klobásiek, ktoré vyzerajú ako... Ehm... Ale mňa takýto plný raňajkový tanier nejako neoslovuje. Je to na môj rozmaznaný vkus málo zelené alebo sladké. Myslím, že radšej ostanem pri svojej znesvätenej poridži s hrozienkami.
A ozaj, kúrenie. Keď sme sa tu nasťahovali, bolo leto a celkom teplo. Naše kúrenie si to ale nemyslelo a zapínalo sa samo od seba, rovno v tých najteplejších dňoch a my sme ho nevedeli vypnúť, lebo je inteligentnejšie ako my s mužom dokopy. Keď prišli z úradu očekovať, či je všetko s domom v poriadku, spomenula som neposlušné kúrenie a oni že jasné, pošleme manuál. To bolo v júni minulého roka. Už som si myslela, že na nás zabudli, keďže odvtedy nič a medzitým sme na to aj samy prišli, ako to pošťukať, keď tu zrazu minulý týždeň dvaja chlapíci klopú, že či máme problém s kúrením. Problém? Kukala som vyjavene. Nie... Tak to sme asi nesprávne a odišli. Rozmýšľam, či ich to ten úrad poslal z mainlandu a išli pešo cez vody a vrchy a ostnaté kríky a tak im to trvalo skoro 365 dní. Mali si dať "plné raňajky" a zvládli by to v kratšom čase😉

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára