piatok 11. marca 2016

DYM A INÉ VECI ŠÍRIACE SA VZDUCHOM


Prichádza jar. Snežienky kvitnú už od polovice januára a sú všade-všade po lese. Prvorodená si pekne do kytičky natrhala, druhorodená nežne rúčkami len biele hlavičky nadriapala. Ale mali sme lesovú aktivitu aspoň. Teraz pôjdu narcisy.


Už sme si pár rozkvitnutých nenávratne požičali z lesa, netušiac nič zlé, keď tu zrazu muž ma obviní z trestného činu trhania narcisov. Že odkiaľ ich máme, há? Že to je nelegálne, narcisy obtrhávať. U snežienok si nebol istý, ale žluťásky sa vraj nesmú. Odvetila som mu, že aspoň dáke potešenie, keď sa nám už tá práčka pokazila. Začala sa nekrútiť. Je z druhej ruky, možno už dožíva a tu je zvyk všetko nefungujúce hneď vyhodiť bez pozretia sa na to a nahradiť novým, ale aj tak som muža presvedčila akosi, že poďme najskôr skúsiť kúpiť tú súčiastku, ktorú odporúčajú internetové diskusie a ak to nepôjde, tak dobre, kúpi sa nová. Súčiastku budeme musieť svojpomocne namontovať, lebo "vieš, koľko si tu pýta práčkoopravár za hodinu?!" 

Nuž tak no. Spotrebiče ma nikdy nemali radi, s tým už nič nenarobím, taká som sa narodila. Ani ja ich veľmi nemusím, na, tu máte, je to vzájomné, vy elektrinožrúty. V britských domoch ma vždy desia požiarne alarmy. Tieto okrúhle miniUFÁ sú podozrivé a nevyspytateľné. Človek aby sa bál sviečku zapáliť, či náhodou nespustia krik rovno o polnoci. Musia byť na dolnom aj hornom poschodí, bezpečnosť nadovšetko vraj. Nie som si ale istá, či v mnohých domoch neslúžia len na ošpatu/okrasu. Že dobre, budem ho mať teda na tom strope, keď je to zo zákona (ach, tie čudné kvetové a alarmové zákony...), ale či funguje, to neviem a je mi to jedno. V jednom z 5 domov (+1 karavan, ó, môj milovaný), v ktorom sme chvíľu pobývali, bol jeden priamo v kuchyni. A ja som ho raz nechtiac otestovala. Hriankovačom a totálne zhoreným toustom. Dym sa len tak valil a čiernil všetko, čo mu prišlo do cesty. A alarm sedel či visel a čušal. Nič. Ani písk, ani píp, ani pí. V tomto dome, hádam už poslednom a trvalom, sme ten spodný tiež odskúšali, ale tento sa na plné pľúca rozdrapoval a oznamoval mi, že muž si griluje dáky black pudding či čo. Ale stačilo mu zamávať pod nosom novinami a stíchol. Asi má rád aktuálne udalosti, tak sa začítal.

Nikdy neviem, kedy brať tieto upišťance vážne a kedy nie. Raz pradávno v Glasgowe s kamoškou v hoteli sa v noci tiež spustil, ľudia vybehávali z izieb, my unavené a dezorientované sme sa stihli len porozčuľovať, prečo piští a spokojne sme si ľahli späť spať. A ráno list pod dverami, že planý poplach, ešte že tak. 
V Prahe si zas myslia, že stena s dierami alebo roletkou dokáže zastaviť prenikanie dymu z fajčiarskej časti reštaurácie do tej v úvodzovkách nefajčiarskej. A s nejakým alarmom sa nepárajú teda. Nerozumiem a neviem sa kultúrne zaradiť akosi nikam, keď ide o alarmy a dymy. Viem len to, že v zime na ostrove neradno vychádzať z domu na ulicu na príliš dlho. Aj kvôli vetru, ale aj kvôli dymu z komínov, alebo vlastne kvôli obom, lebo vietor mení jeho smer a tlačí ho často dodola, rovno pod ľudské nosy. A keďže ľudia na kúrenie používajú hlavne rašelinu, nie je to zrovna parfum-dym. 

Aj whisky pálenica v "hlavnom meste" rada vyfukuje oblaky do ovzdušia. Nevystriehla som ešte presné časy, takže nemôžem turistom odporučiť, kedy sa vystaviť von a čmuchať whisky, ale je to teda nářez. Momentálne sa však celý ostrov výdatne hnojí, čiže zasa dáka vôňa šíriaca sa vzduchom... Aj keď to už nie je o dyme, to je už o... Inom;)                                                              


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára