sobota 10. októbra 2015

R a C

Pôvodne som chcela tieto dve písmená dať každé do osobitného riadku, lebo tu v Škótsku sa neznášajú a nemôžu byť príliš blízko pri sebe, ale nešlo mi to. Obom stranám sa týmto hlboko ospravedlňujem. Sóri, fakt.


My doma sme -- musíme byť -- R ako Rangers. Viem čosi o finančnom pozadí tohto klubu, čosi o hráčoch aj manažéroch, a to, že Vlado Weiss zaň kedysi hrával, mi pridáva body. Naše dievčatá už majú svoje tričká a dupačky tej správnej modrej farby. To samozrejme nie je jediná rangerská vec, ktorú máme doma. Na stene obraz s ich heslom. Nákupnú tašku. 3 veľké poháre. Hodinky. Knihy. Plyšovú hračku. A iste ešte niečo, ale dom je stále hore nohami, takže nemôžem poskytnúť presný výpočet.
Tá taška raz takmer spôsobila obmedzenie počtu cestujúcich v minipoštovom buse. Zobrala som si ju raz na nákup, bez úmyslu provokovať vášne, išlo mi o praktické hľadisko. Sedíme už v buse aj s tou proklatě modrou taškou a pani jednou nohou už dnu, keď tu ju zrazu zbadá a zahlási, že ona sa veru v autobuse, v ktorom je Rangers taška, odmieta voziť. Hovorila to asi ako vtip, ale... Nikdy nevieš, tu to berú tak vážne, že keby to nebolo na verejnom mieste, tak neviem, neviem...
Veru, fandenie týmto dvom klubom dokáže rozdeliť rodiny; polovica zbožňuje zelených a druhá zas modrých, keď hrajú proti sebe, vyľudnia sa tie tri ulice, čo tu máme a všetci sa nahrnú do krčmy, aby sa mohli navzájom hecovať a urážať. Aj keď tu je to ešte také mierne, to v takom Glasgowe pri takýchto príležitostiach už ide do tuhého.

Inak, najkrajšie miesto v Glasgowe je podľa niektorých domovský štadión Rangers Ibrox (prvýkrát počujúc tento názov, myslela som si, že sa to píše "eyebrocks". Taká som ja fanynka...) My tam chodíme aspoň raz za rok, vtipnou aktivitkou, ktorá nikdy nemá úspešný koniec, je hľadať medzi neviem-koľko-tisíc tehličkami na vonkajšej fasáde práve tú jednu-jedinú s menom člena mužovej rodiny na nej vyrytom. Raz sa mi podaril riadny trapas, dala som si zelené šaty a ako prekvapko od muža sme sa ocitli práve pred tehličkovým svätostánkom. Márne ma upokojoval, že to nevadí, lebo som žena a že aj tak je to iný odtieň zelenej ako farba Celticu. Aj tak som kukala, či sa niekto na mňa nevyrúti.

Ale on inak zelenú farbu neznáša. Hocijaký odtieň. Dostal nedávno darček zo Slovenska, ktorý som dotrepala sem, aby mi povedal: "To nemôžem nosiť, vieš si predstaviť, že by som takto vyšiel na ulicu???" Tak nič, štrikovaná čiapka modrej farby so zeleným pásikom pôjde späť na Slovensko. Tam si ju môže bezpečne dať na hlavu a nikoho to nevzruší.
A ktorýže klub z týchto dvoch večných rivalov to vie hrať lepšie ten futbal? Nuž, písmeno R má nožičky, čiže vie kopať. Písmeno C vyzerá ako prázdna bránka...

Rangeeeeeeers!!!😛

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára